Home / Bağlantılar / Bisiklet ve Kent Çalıştayı: Yüzünü Bisiklete Dön!

Bisiklet ve Kent Çalıştayı: Yüzünü Bisiklete Dön!

Don Kişot Bisiklet Kolektifi 21-22 Ekim 2017 tarihlerinde 2 gün boyunca sürecek bir çalıştay gerçekleştiriyor  ‘Yüzünü Bisiklete Dön ‘ sloganıyla düzenlenen çalıştay kent ve yurt genelindeki bisiklet severleri, İstanbul’da (TAK)Tasarım Atölyesi Kadıköy’ de bir araya getirmeyi planlıyor.

Hava kirliliği, trafik sorunu, fosil yakıt stokları ve insan bedeninin spora duyduğu ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda yerel yönetimlerin bisikletli erişim için radikal ve ivedi adımlar atmamaları intihar ile eş anlam taşımaktadır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 10 yıl içerisinde özellikle metropoller başta olmak üzere, bisikletli erişimin yaygınlaşmaması durumunda yaşanacak sorunlara çözüm üretemez hale geleceğiz. Kalkınma adı altında kentlerin ,hem insanlar hem de diğer canlılar için yaşanması daha zor alanlara dönüştürüldüğü günümüzde ,ulaşımın her geçen gün daha büyük bir kriz ve çevre-gürültü kirliliğine dönüştüğüne dikkat çekilecek olan çalıştayda ,belirlenen konu başlıkları adı altında; akademisyenler,kent planlamacıları,hukukçular,medya uzmanları,triatlon sporcuları,bisiklet aktivistleri ve ilgili konuşmacılarla sorunlar masaya yatırılarak çözüm kanalları aranacak.

Çalıştayda ayrıca serbest kürsü ve çalışma grupları oluşturulacak olup,yurt genelinden görsel bağlantılar kurularak ,bisiklet kullanıcıları ve katılımcılar konu başlıkları çerçevesinde kazanımları ve tecrübelerini paylaşacaklar.

Üretilecek fikirler çerçevesinde, yerel yönetimlere yol göstermek ve nihai olarak da yaşadığımız kentlerin nasıl daha fazla bisiklet dostu olabileceği ve bisiklet kullanımının arttırılacağı konusunda oluşturulacak sonuç deklerasyonu ile basılı ve görsel dökümanlar paylaşılacak.

Çalıştay programı aşağıda belirtildiği şekilde organize edilecek;

a) Bisiklet Kalp Dostudur – Prof. Dr. Ali Serdar FAK (Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Merkezi )
b) Bisikletin Hukuku – Aysu Melis BAĞLAN (“Sporun Hukukçusu” Sosyal Medya Kullanıcısı ve Kadıköy Bisiklet Birimi Bileşeni)

c) Bisikletli Kadın Olmak – İpek SARAÇ (Bisiklet Sporcusu, Sosyal Medya Uzmanı)
d) İki Teker Üzerinden Dünya’ya Bakmak – Murat SEVİNÇ (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Eski Öğretim Görevlisi ve Diken Haber Portalı Köşe Yazarı)
e) Bisiklet Ve Medya – Bağış ERTEN (Eurosport Yayın Yönetmeni)
f) Erişilebilirlik – Mahmut KEÇECİ (Engelli Hakları Forumu)
g) Bisiklet Dostu Kent Tasarımı – Arzu ERTURAN (TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Üyesi, Sokak Bizim Derneği Başkanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Araştırma Görevlisi) – Doç. Dr. Kevser Ismet ÜSTÜNDAĞ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bölge Planlama Anabilim Dalı Öğretim Elemanı (Uzmanlık Alanı : Kentsel Planlama , Kentsel Ulasim Planlamasi, Planlama Egitiminde Temel Tasarim))
h) Bir Aktivizm Aracı Olarak Bisiklet – Don Kişot Bisiklet Kolektifi Aktivistleri

 

Neden Çalıştay?

Doğanın tahrip edildiği, kalkınma adı altında kentlerin hem insanlar hem de diğer canlılar için yaşanması zor alanlara dönüştüğü günümüzde, ulaşım her geçen gün daha büyük bir krize ve çevre kirliliğine dönüşüyor. Şiddet, kentte yaşam ve ulaşım konusunun ciddi bir alt başlığı haline geldi.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 10 yıl içerisinde özellikle metropoller başta olmak üzere, bisikletli erişimin yaygınlaşmaması durumunda yaşanacak sorunlara çözüm üretemez hale geleceğiz.

Hava kirliliği, trafik sorunu, fosil yakıt stokları ve insan bedeninin spora duyduğu ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda yerel yönetimlerin bisikletli erişim için radikal ve ivedi adımlar atmamaları intihar ile eş anlam taşımaktadır.

Bu çalıştayın temel amacı, yukarıda bahsedilen sorunlara çözüm olarak bisikletin işaret edilmesi ve çözüme ulaşılabilmesi için sokakların bisikletli erişime uygun olarak yapılandırılmasıdır.

Bir ulaşım aracı olarak bisikletin hayatımızda yaygın bir yer edinmesi, yaygınlaşmanın önündeki engellerin tarifi ve bu bariyerlerin kaldırılması hususunda fikri üretim sağlamak.

Üretilen bu fikirler çerçevesinde hazırlanacak sonuç deklerasyonu ile yerel yönetimlere yol göstermek ve nihai olarak da yaşadığımız kentlerin nasıl bisiklet dostu olabileceği konusunda basılı ve görsel malzeme oluşturmak.

Çalıştay hakkındaki tüm bilgiler https://calistay.donkisotbisikletkolektifi.org adresinde..

Check Also

Yeni belediyecilik hareketleri – Eleanor Finley

Eleanor Finley* (Gazete Karınca) Çok kısa bir zaman önce Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanlık için gayrimenkul ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir