Home / Gündem / Dilenci Değil Yurttaşız, Sadaka Değil Hak İstiyoruz! – EHF

Dilenci Değil Yurttaşız, Sadaka Değil Hak İstiyoruz! – EHF

  • Engelli Hakları Forumu

Engelli Hakları Forumu (EHF) 13 Mayıs Cumartesi Günü Saat: 14:00.da Taksim Tünel’den Galatasaray’a yürüyor. Engelliler’in 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası kopsamında son dönemde giderek artan hak kayıpları ve hak ihlallerini gündeme getireceği eyleme tüm yurttaşlar davetli…

EHF’nin yürüşüş için yaptığı çağrı şu şekilde:

Engelliler olarak; değişmesi ancak Bir araya gelerek, sesimizi yükselterek mümkün olan, biriktirilmiş sorunlar, hükümlülükler ve yükümlülükler yaşıyoruz.
Öyle ki; hafriyat kamyonlarının terör estirdiği, şantiyeye dönen erişimsiz çarpık kentlerde, çoğumuz kendi başına özgür ve bağımsız olarak sokağa çıkacak ve yaşama katılacak elverişli ortamlardan yoksun bir haldeyiz. Yani; “müebbet evde hapis” hükümlüsüyüz.
Sonu gelmeyen rapor çilesiyle hak kırıntılarından yararlanmak için hepimiz tekrar tekrar engelimizi ispatla yükümlüyüz.
En son 16 Nisan 2017 halk oylamasında da görüldüğü üzere, sırtta-kucakta karga tulumba götürüldüğümüz sandıklar nezdinde yurttaşlığımızı ispatla yükümlüyüz. Sonuçlar üzerine düşürülen gölgeler de cabası…

Adı yanıltmasın, işitme engellilere eğitim veren Fatih Özel Eğitim Meslek Lisesi aradan geçen zamana rağmen sürgün edildiği Büyük Çekmece Tepekent’te öğrenciler için fiziksel bir engel olma özelliğini koruyor.


Manisa’da hayvan barınağına komşu olarak açılan Zihinsel Engelliler Okulu yol olmadığı için eğitim öğretime başlayamadı.
Otizm Eylem Planı askıda…
Ülkenin hala Bakım Güvenliği Yasası ve Ruh Sağlığı Yasası yok…
Engellileri çoğaltan trafik cinayetleri, iş faciaları, her türden şiddet, toplumsal eşitsizlikler, yoksulluk ve yoksunluklar giderek büyüyor…
Engelli kadın ve çocuklar, kuşatıldıkları taciz ve tecavüz sarmalında, hoyrat bir yaşamın içine sürükleniyor.
Fizik Tedavi gereksinimi olan engellilere uzmanı tarafından değil, Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından rapor düzenleniyor. Bu trajik komik uygulama olduğu gibi sürdürülüyor.
İlaç ve muayene katkı paylarında yapılan artışlarla sağlığa erişim zorlaştırı+++lırken, engelliler için yaşamsal önemdeki araç ve gereçlerin karşılanmasına da her geçen gün sınır getiriliyor.
Kamuda İşaret Dili Tercümanı çalıştırılmadığı için, işitme engelliler, kamu kurum ve kurumlarında dertlerini anlatacak muhatap bulamamaktadırlar. Bu yüzden kamusal haklardan ve olanaklardan yararlanamamaktadırlar.
Kamu engelli çalıştırma yükümlülüğünü yarı oranda yerine getirirken, özel sektörü denetleme sorumluluğunu da layıkıyla yerine getirmiyor. Dolayısıyla engelliler işsizliğe ve açlığa mahkum ediliyor. Bu ihmaller yetmiyormuş gibi birbiri ardına engelli maaşı ve evde bakım ödenekleri kesiliyor, ardı ardına yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname’lerle işlerinden ekmeklerinden ediliyor. Yetmiyor; ortak sorunlarına çözüm aradıkları, buluşup dertleştikleri, dayanışma halinde oldukları derneklerinin kapılarına da kilit vuruluyor.


10-16 Mayıs Sakatlar Haftası nedeniyle, çoğaltılabilecek örneklerden oluşan gidişata dur diyebilmek, görünür olmak, bu sorunlar için öngördüğümüz çözüm ve talepleri haykırmak, engellileri umursamayan, edilgenleştiren bu yaklaşımları mahkum etmek için :
13 Mayıs Cumartesi Günü Saat: 14:00.da Taksim Tünel’de buluşup, Galatasaray’a yürüyoruz.
“DİLENCİ DEĞİL YURTTAŞIZ SADAKA DEĞİL HAK İSTİYORUZ”

Engelli Hakları Forumu

Check Also

Toplumsal Mücadelenin Önündeki Engeller ve Örgütlülük Kavramının Değişimi – Eymen Demircan

Toplumsal Mücadelenin Önündeki Engeller ve Örgütlülük Kavramının Değişimi Eymen Demircan Bugün Türkiye’de toplumsal muhalefetin zayıf, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir